Megjelent a Magyar Tudományos Akadémia áprilisi hírlevele, melynek Külhoni Magyar Tudosportrék szekciója a pécsi születésű Guttman Andrást, a a Magyar Tudományos Akadémia külső tagját mutatja be.
Guttman András Pécsen született 1954. augusztus 16-án. A pécsi Vegyipari Technikumban érettségizett. Vegyészmérnöki tanulmányait a Veszprémi Egyetemen folytatta, kisdoktori diplomáját 1981-ben szerezte. PhD fokozatot és akadémiai doktori diplomát a Magyar Tudományos Akadémiától kapott 1993-ban, illetve 1996-ban. A Semmelweis Orvostudományi Egyetemen kezdett dolgozni. Tudományos pályafutása az 1980-as évek második felében kezdődött, amikor posztdoktori kutatóként a Barry L. Karger professzor vezette laboratóriumba került a bostoni Northeastern Egyetemen. Itt kezdett a kapilláris elektroforézis alapú elválasztás-technikai módszerekkel foglalkozni. A posztdoktori évek után a Beckham Instruments cégnél töltött hat évet (1990–1996). A 90-es évek közepén közeli barátjának, a néhai Horváth Csabának, a Yale Egyetem professzorának a javaslatára kezdett analitikai biotechnológiával foglalkozni. Tudományos igazgatóhelyettese volt a La Jolla-i Genetic Biosystems cégnek, majd a Novartisnál dolgozott San Diegóban. 2004-ben Innsbruckba költözött, ahol négy évet töltött az Európai Bizottság Marie Curie professzoraként. 2008-ban visszatért Magyarországra, laboratóriumát átköltöztette a Debreceni Egyetemre, emellett továbbra is dolgozott kutatóprofesszorként Bostonban. Sikerült összekapcsolnia a bostoni Barnett Institute of Chemical Analysis és a debreceni Horváth Csaba Elválasztás-tudományi Laboratórium munkáját. 2012-ben Fulbright ösztöndíjas volt, majd egyik nyertese lett a Magyar Tudományos Akadémia Lendület programjának.
Jelenleg a veszprémi Pannon Egyetemen a Transzlációs Glikomika Kutatócsoportot és a Debreceni Egyetem Horváth Csaba Elválasztás-tudományi Laboratóriumát vezeti. Emellett a Sciex (Brea, Ca) alkalmazott kutatási tevékenységét irányítja. A Sciex 50 éve vezető szerepet játszik a tömegspektrometria területén. Így Guttman professzor továbbra is kétlaki életet él, idejének jelentős részét repülőgépen tölti, útban Debrecen, Veszprém, San Diego és a világ különböző tájai felé, ahol éppen konferencián vesz részt. Diákjainak sok előnye származik a professzor kapcsolataiból, és abból, hogy a térbeli távolságoknak és az időbeli eltolódásoknak köszönhetően az interneten keresztül napi kapcsolatban vannak vele. Fő kutatási területe a kapilláris elektroforézis, a CE-MS-alapú glikomika, illetve az orvosbiológiai és biogyógyszerészeti szempontból érdekes molekulák glikoproteomikai analízise.
Guttman professzor közel 400 tudományos tanulmányt, 38 könyvfejezetet publikált. Szerzője egy kötetnek, szerkesztője négy tankönyvnek, több mint 40 szabadalma van. Elnöke volt az Amerikai Kémiai Társaság Magyar Tagozatának, a California Association of Separation Scientists igazgatósági tagja, a Current Molecular Medicine főszerkesztője és számos tudományos folyóirat szerkesztőbizottsági tagja, az Amerikai Magyar Akadémikusok Társaságának vezetőségi tagja, a CASSS igazgatóhelyettese. 2022-ben szerepelt a Stanford Egyetem által készített, a világ tudósainak legeredményesebb 2 százalékát ismertető listán.
Elismerései között szerepel a Magyar Kémikusok Egyesületének Heuréka díja (2001), a CASSS CE Pharm díj, a Magyar Tudományos Akadémia Arany János-érme, a Pannon Egyetem Pro Scientia Díja (2014). 2014-ben megkapta a Novofer Alapítvány Gábor Dénes díját, 2017-ben a Delaware Valley Chromatography Forum Dal Nogare díját és a Svéd Kereskedelmi Kamara Nagydíját. 2021-ben a Koreai Nemzeti Kutatási Alapítvány brain pool tagja lett. 2024-ben átvehette a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala egyik legrangosabb díját, a Jedlik Ányos-díjat és a Magyar Érdemrend Tisztikeresztjét. 2004-ben a Magyar Tudományos Akadémia külső tagjává választották a Kémiai Tudományok Osztályában. Székfoglaló előadását 2004. október 12-én tartotta Miniatürizálás az elválasztástechnikában. Elektroforézis-mikrochipek alkalmazása a modern bioanalitikában címmel.
Kapcsolat:
Pannon Egyetem Bio-nanotechnológiai és Műszaki Kémiai Kutatóintézet
8200 Veszprém, Egyetem utca 10. Magyarország
Tel.: +36 88 624063
E-mail: andrasguttman@gmail.com
E-mail: guttman.andras@mk.uni-pannon.hu
Web: http://lendulet.uni-pannon.hu
Debreceni Egyetem Általános Orvostudományi Kar
4032 Debrecen, Nagyerdei körút 98. Magyarország
Tel.: +36 52 411717 / 56542
Tel.: +36 52 411717 / 64182
Fax: +36 1 321562
E-mail: guttmanandras@med.unideb.hu
Web: http://www.hlbs.org/
A hír átvételre került az MTA áprilisi hírleveléből.
A kép forrása: https://www.regioregia.hu/